Finał XVI edycji Konkursu na Najlepszego Studenta Stomatologii odbył się 12 października 2024 w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Udział wzięli laureaci finałów etapu uczelnianego z dziewięciu uczelni.
Zwyciężyła Pani Iga Nanowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To czwarte zwycięstwo studenta z wrocławskiego uniwersytetu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom finału, są najlepszymi studentami swoich uczelni, ale regulamin konkursu dopuszcza tylko jednego zwycięzcę, więc największe gratulacje składamy Pani Idze.
W tegorocznej edycji, finałowym zadaniem było wykonanie „szyny stabilizującej cztery dolne siekacze, wychylające się do przedsionkowo, w warunkach zgryzu prostego, z odbudowaniem pełnej estetyki szynowanych zębów.” Zadanie niełatwe, ale pamiętajmy, że to konkurs na najlepszego studenta, nie ćwiczenia z Periodontologii.
Rozstrzygnięcie finału dostarczyło komisji, w składzie dr hab. n. med. Elżbieta Bołtacz-Rzepkowska, dr n. med. Joanna Kunert oraz Grzegorz Kalbarczyk, sporo kłopotu. Dwie prace były jakby najlepsze. Każda z nich mogłaby zostać zwycięska. Szyna Pani Igi została uznana jako lepsza, ze względu na bardziej prawidłowe wykonanie części przydziąsłowej. Szyna nie może uciskać brodawek dziąsłowych. To zdecydowało o wyborze finalisty. Mimo niedoskonałej estetyki, choć pod wieloma względami bardzo prawidłowej, kształt dodziąsłowy komisja uznała, za ważniejszy niż estetyka, którą przecież zawsze i szybko można poprawić, gdy urazu dziąsłowego zasadniczo nie.
Serdecznie dziękujemy komisji z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem dbała o sprawiedliwy werdykt. Przypominamy, finalistka poprzedniego finału była właśnie z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Na koniec kilka spostrzeżeń dla uczestników, ale także dla pozostałych studentów. Wiele finałowych prac wykonana była bardzo starannie, estetycznie i z zachowaniem zasad zarówno periodontologicznych jak i anatomicznych. Jednak w przypadku bardziej złożonych rekonstrukcji, właściwa diagnostyka i zaplanowanie odbudowy jest często kluczowe. Czas, nawet wydłużony, przeznaczony na plan i przemyślenie przyszłych czynności „zwróci się” szybszą i bardziej prawidłową odbudową. Pośpiech czy niedokładna analiza może doprowadzić do błędu i niewłaściwego postępowania, ze szkodą dla pacjenta jak i dla nas, lekarzy, gdy będziemy musieli pracę poprawiać. Częstym błędem finalistów było położenie szyny od niewłaściwej, językowej strony.
Polecamy także uczyć się pracować maksymalnie wydajnie. Czas w gabinecie stomatologicznym jest ważny. Zbyt szybko wykonana praca, zwłaszcza skomplikowana będzie niskiej jakości. Zbyt długo wykonywana rekonstrukcja będzie niepotrzebnie kosztowna i często też obarczona błędem nadmiarów i gorszą estetyką. Każdy nasz ruch, odbudowujący tkankę zęba powinien wymodelować maksymalnie dużą, możliwą do prawidłowego spolimeryzowania dawkę kompozytu, czy innego materiału, z której wykonamy maksymalnie szybko brakującą część zęba lub potrzebną warstwę.
Wiemy, że jesteście jeszcze studentami i uczycie się, uczcie się zawsze, i możecie jeszcze nie umieć wszystkiego, ale jedną z zasad, jakiej warto nauczyć się, jak najszybciej, jest powyższa metoda, maksymalnie szybkiego modelowania. Lęk przed wykonaniem całej warstwy, ciągłe i stałe poprawianie i dodawanie kolejnej odrobiny kompozytu, bez jej polimeryzowania, widzieliśmy ją na finałach wielokrotnie, przeszkadza Wam w pracy bardzo. Albo zbyt długo modelujecie, albo dokładacie niepotrzebną już część kompozytu, albo gubicie estetykę. Pamiętajcie: szybko, zdecydowanie i ile trzeba. A na początku dobrze zaplanować.
Pozdrawiamy wszystkich serdecznie. Spotykamy się za rok we Wrocławiu.
Katarzyna Kozłowska i Grzegorz Kalbarczyk (Arkona, organizatorzy finału)
Laureaci I etapu Konkursu na Najlepszego Studenta Stomatologii edycja XVI:
- Magda Ambrosiewicz z Białegostoku,
- Karolina Banaszek z Gdańska,
- Aleksandra Chojnacka ze Szczecina,
- Zuzanna Domagała z Łodzi,
- Karol Janik z Krakowa,
- Iga Nanowska z Wrocławia,
- Małgorzata Nowagiel z Warszawy,
- Julia Petlik z Lublina,
- Julia Riedle z Zabrza
- Karolina Warzańska z Poznania.




