Pingwin ze sztucznym dziobem

  • Post category:Wydarzenie

Udało się uratować dziób pingwina zwanego „Półdzióbkiem. Dzięki protezie przygotowanej firmę z Nasutowa ptak wrócił do stada i znalazł sobie nową partnerkę.

O niesfornym pingwinie z warszawskiego zoo pisaliśmy w czerwcu. Na początku tego roku w niewyjaśnionych okolicznościach stracił pół dzioba. Od tego czasu miał problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Nie mógł sam jeść i pić, musiał być karmiony z ręki przez pracowników zoo. Przebywał w odosobnieniu.

Z pomocą ptakowi przyszli pracownicy Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej Arkona z podlubelskiego Nasutowa, które specjalizuje się w produkcji kompozytów stomatologicznych. Arkona pomagała już wcześniej zwierzętom – spanielowi z połamanymi zębami i koniowi. Tym razem przygotowali specjalną protezę dzioba dla pingwina.

– Jej wykonanie zajęło nam około trzech miesięcy, nie tylko dlatego, że było to skomplikowane. Sporo czasu zajęło nam obmyślenie jak to zrobić, bo – jak się okazało – dziób pingwina jest bardzo skomplikowaną konstrukcją – mówi Grzegorz Kalbarczyk, lekarz stomatologii i właściciel Arkony.
Protezę wykonano z tych samych materiałów, których dentyści używają do uzupełniania ubytków u ludzi.

– Sprawdziły się dobrze w terenowych warunkach. A jest tu inaczej niż w przypadku człowieka, bo protezy były narażone na dużą ilość śledzi i wodę. Rzadko który pacjent tak się odżywia – mówi Agnieszka Czujkowska, opiekunka pingwinów w warszawskim zoo.

Sam zabieg składał się z kilku etapów. Największym problemem okazało się zamontowanie gotowej już protezy.

– Mieliśmy do czynienia z różnymi klejami, które rzekomo miały bardzo mocno trzymać. Sprawdził się tylko jeden – klej do naprawy racic i kopyt u zwierząt – mówi dr Marcin Gołyński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Ostatecznie cała historia zakończyła się happy endem. Pingwin wrócił do stada i może samodzielnie funkcjonować.

– W grupie radzi sobie doskonale. A z tego, co mówi pielęgniarz, zmienił nawet partnerkę – podsumowuje dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.